A biztonság- és vagyonőr foglalkozás egy olyan elengedhetetlen szakma, amely számos iparág gördülékeny, hatékony és biztonságos működéséhez szükséges lehet. Ugyan a dolgozók nagy része sokszor a hétköznapi emberek számára láthatatlanok, mégis ott vannak és megalapozzák az alapvető feltételeket. 5 évvel ezelőtt még nem mutatkozott probléma a szakmabeliek megtalálásában, megtartásában és további fejlődésük elősegítésében, manapság egyre nehezebbnek bizonyulnak ezek a folyamatok.
A szakma nem a legmegbecsültebb hivatások egyike, annak ellenére, hogy az őrnek olyan tulajdonságokkal kell rendelkeznie, amely hozzásegíti a konfliktushelyzetek higgadtan kezeléséhez és a résztvevők testi épségének megóvásához egyaránt. Összességében elmondható, hogy megfelelő szakértelem és érzelmi intelligencia megléte elengedhetetlen a munka hatékony elvégzéséhez.
Az utóbbi évek problémái és a jelen helyzet hatása a szektorra
A 2019 óta fennálló vírushelyzet és az általa kialakult rendkívüli állapot hatásaként sokan veszíthették el eddig biztosnak hitt állásukat – nincs ez másképp az őrző-védő társaságok és szolgáltatók esetében sem. Míg a pár évvel ezelőtt megjelenő cikkek a biztonsági őrök meglétének hiányát taglalták, napjainkra elmondható, hogy rengetegen veszítették el állásukat vagy döntöttek a felmondás és egy új terület választása mellett a munkahelyük bizonytalanságából kifolyólag. Így az elmúlt időszak nem a szakma virágzásáról szólt.
Biztonsági- és vagyonőrre leginkább a turizmusban – a repülőtereken, a vendéglátóipari létesítményekben, a kisebb-nagyobb szállodákban, motelekben és hotelekben, valamint a szórakoztatóipari egységekben és különböző hazai vagy nemzetközi rendezvények lebonyolításakor van szükség. Így a vírushelyzet és a szigorítások tekintetében a lezárások, a lemondások és a felfüggesztések eredményeképpen az őrző-védő társaságok tevékenységét mintha elvágták volna.
Mit tartogat a jövő?
Ugyan már láthatjuk a fényt az alagút végén, sajnos az ágazat még mindig nem állt talpra, hiszen a legújabb beszámolók alapján rengeteg szakmabeli hagyta maga mögött a hatalmas kockázattal és pénzügyi veszteségekkel járó tevékenységet. A szakemberek elveszítésével nem csak az újonnan jelentkező dolgozók szakmai tudása és a szolgáltatók színvonala csökkent, de megjelentek az adóelkerülésre hajazó vállalatok, akik jóval a minimum alatt tartják a vállalási díjakat.